Biltillverkaren Nevs varslar 300 ur personalen i Trollhättan, rapporterar SVT Nyheter Väst.
200 tjänstemän och 100 kollektivanställda varslas, och anledningen är enligt Nevs att bolaget vill avancera sin tekniska omställning, mot till exempel självkörande fordon, mobilitetslösningar och elektrifiering.
– Det här innebär att de är andra discipliner inom bolaget som vi lägger mindre fokus på, som har mer med traditionell bilutveckling att göra, säger Jonas Hernqvist, presschef på Nevs, till SVT Nyheter Väst.
Han berättar att man även har fått signaler från ägare att de har svårt att fortsätta finansiera verksamheten på den nivå man har haft hittills.
– Än är det ju bara ett varsel och nu kommer vi att inleda förhandlingar med ledningen. Men visst väcker det här oro bland kollegorna, säger Ronnie Hermansson, fackordförande för Unionen på bolaget, till SVT Nyheter Väst.
Nevs gjorde under en kort period Saab 9-3 Aero försedda med Nevsmärke i fronten. Sedan dess har företaget fokuserat på elbilar och nu skall man alltså satsa på självkörande fordon.
Även Inzile, som tillverkar el-lastbilar, ser nu över antalet anställda. Organisationens storlek kommer att anpassas till den aktuella försäljningsnivån och omfattar såväl bolagets ledning som övrig personal, heter det, och att minska kostnaderna är nödvändigt.