Nyheter | 2021-09-03

Inzile-vd slutar

El-lastbilstillverkaren Inzile har problem.

Medarbetarstyrkan har minskats och fyra styrelsemedlemmar aviserade sin avgång häromdagen, kvar är bara ordförande Ragnar Åhgren. Nu avgår också vd Daniel Wedberg, som därtill lämnar bolaget.

– Inzile har gått in i en ny fas för att internationalisera bolaget och behöver därmed en vd med annan kompetens och erfarenhet, säger Ragnar Åhgren i ett pressmeddelande.

– Vi ska utveckla nya typer av fordon med ett betydligt större mjukvaru- och tjänsteinnehåll för att möta de nya behoven på den globala marknaden. Framtidens kunder kommer att vilja köpa fordon som en tjänst och vi kommer att bygga tjänster kring uppkopplade bilar med hjälp av AI. Det ställer krav på ett annat ledarskap och en förståelse för denna typ av affärer, tillägger han.

Inzile påbörjar nu processen med att rekrytera en ny vd och skall snart hålla extra bolagsstämma för att välja in nya ledamöter.

Nella Bergström

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Tjekvik • Annons

Snabbt, smidigt och enkelt med Tjekviks terminaler

Danska Tjekviks incheckningsterminaler underlättar för både kunder och servicerådgivare. Systemet skickar ett sms till kunden som bekräftar tiden och åtgärderna som skall göras på bilen. Samtidigt erbjuds kunden att köpa till exempel nya torkarblad, spolarvätska eller produkter som respektive återförsäljare själv lägger in i systemet.

Relaterade artiklar