Folk & Företag | 2020-09-24

Rolf Ericson Bil …

… har efter tre års byggtid färdigställt sin nya fullserviceanläggning i Falun. Det innebär att företagets samlade verksamhet nu finns samlad på ett ställe i staden på en tomtyta på hela 50 000 kvadrat. Förutom försäljnings- och verkstadslokaler finns här också tvätthallar, drivmedelsstation, däckhotell, bilvårdsanläggning, reservdelsbutik, glascenter, Hertz hyrbilar och skadeverkstad.

Rolf Ericson Bil startades 1952 och är fortfarande ett familjeägt företag med Rolf Ericson som koncernchef, cirka 200 medarbetare och uppemot en miljard kronor i omsättning.
Man har även en anläggning i grannstaden Borlänge och säljer och servar Volvo, Renault och Dacia.
I Borlänge och Mora har man också anläggningar för försäljning och service av tunga lastbilar och bussar.

/PL

Ing-Cathrin Nilsson

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Tjekvik • Annons

Snabbt, smidigt och enkelt med Tjekviks terminaler

Danska Tjekviks incheckningsterminaler underlättar för både kunder och servicerådgivare. Systemet skickar ett sms till kunden som bekräftar tiden och åtgärderna som skall göras på bilen. Samtidigt erbjuds kunden att köpa till exempel nya torkarblad, spolarvätska eller produkter som respektive återförsäljare själv lägger in i systemet.

Relaterade artiklar