Folk & Företag | 2021-11-11

Ny vd för Kamux Sverige

Kamux Group har med omedelbar verkan utsett Kerim Nielsen till ny vd för Kamux Sverige.

Kerim Nielsen, född 1985 och utbildad marknadsekonom, har sedan september i år arbetat på Kamux Sverige som etableringschef. Tidigare har han arbetat för Åhléns, Rusta och andra detaljhandelsföretag.

– Kerim Nielsen har ägnat två månader åt att lära känna Kamux verksamhet och dem som arbetar inom organisationen i Sverige. Nu kommer han som planerat attta över ansvaret för vår svenska verksamhet. Hans starka detaljhandelsexpertis är en utmärkt utgångspunkt för att bli framgångsrik som Kamux Sveriges vd, säger vd Juha Kalliokoski.

– Kamux har ett starkt fotfäste på den svenska marknaden. Vi har för närvarande 21 butiker i Sverige och vår 22:a butik, Malmö megastore, öppnas under andra kvartalet 2022, säger Kerim Nielsen.

Nella Bergström

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Tjekvik • Annons

Snabbt, smidigt och enkelt med Tjekviks terminaler

Danska Tjekviks incheckningsterminaler underlättar för både kunder och servicerådgivare. Systemet skickar ett sms till kunden som bekräftar tiden och åtgärderna som skall göras på bilen. Samtidigt erbjuds kunden att köpa till exempel nya torkarblad, spolarvätska eller produkter som respektive återförsäljare själv lägger in i systemet.

Relaterade artiklar