Försäkringsbolaget Gjensidige och bilabonnemangsplattformen Imove lanserar nu tjänsten Schysst i samarbete med Hedin Bil. Schysst är en abonnemangstjänst där användaren kan byta bil när som helst beroende på behov. Här ska bilåterförsäljare kunna distribuera bilar på ett nytt sätt vid sidan av försäljning och leasing.
Hedin Bil är den första återförsäljaren som distribuerar bilar via den nya plattformen. Användaren kan säga upp eller byta bil när som helst beroende på behov och service, däckbyten och försäkringar ingår i månadsavgiften.
Schysst förmedlar vid lanseringen tre olika bilstorlekar och modeller och inleder sin lansering i Uppsala och Stockholm. Målet är att ha minst hundra bilar i omlopp i slutet av 2021 och att vara den branschledande bilabonnemangstjänsten i Sverige inom tre år. Målet på sikt är även att utveckla tjänsten till en mobilitetsplattform i samarbete med exempelvis kollektivtrafik och elsparkcykelbolag.
Ägare: Gjensidige och Imove
Tillgängliga bilmodeller: Nissan Qashqai, Kia Picanto och Fiat 500.
Kostnad: Från 3 490 kronor i månaden beroende på modell. Service, däckbyten och försäkringar ingår.
Möjlighet att hämta ut en större familjebil eller skåpbil tio dagar om året ingår kostnadsfritt i abonnemanget.
Schysst finns inledningsvis i Stockholm och Uppsala.