Nu står det klart att företaget inom kort blir ny Ford-återförsäljare i Jönköping, Nässjö och Örebro.
Enligt Ford Motor Companys informations-chef Erik Lindham kommer Holmbergs att börja sälja Ford i Örebro redan i början av december.
– Vi behöver starta upp snabbt med tanke på att vi saknar verkstad och försäljning där sedan en tid. Det fanns en bra plan med en annan återförsäljare tidigare, som i ett sent skede drog sig ur för att fokusera på sin första anläggning, berättar Erik Lindham.
– Förhandlingar gällande Örebro har pågått med flera aktörer under en längre tid och valet föll på Holmgrens Bil. Just nu pågår utbildning av både säljare och verkstadspersonal på Holmgrens Bil så vi snabbt ska kunna starta upp. Rent designmässigt kommer inte anläggningarna att vara klara i form av skyltning, etc, men arbetet pågår för fullt med detta och beräknas vara klart under första halvan av 2020.
– Jönköping och Nässjö-anläggningarna kommer att starta samtidigt systemmässigt, men fokus ligger just nu på att starta i Örebro, betonar Erik Lindham.
Holmgrens nya Ford-anläggning i Örebro blir inte en så kallad FordStore, där Fords kompletta program visas och säljs. Anledningen är att Holmgrens Bil även kommer att sälja andra märken än Ford i sitt bilhus.
Vad gäller Ford i Jönköping och Nässjö kommer nuvarande Ford-återförsäljare på de båda orterna, Nybergs Bil, att ännu en tid fortsätta sälja Ford vid sidan av Holmbergs Bil.
– Ford Sverige har sagt upp avtalet med Nybergs Bil (som även representerar Volvo, Renault och Dacia) i Jönköping och Nässjö, och förhandlingar pågår om när nedstängning kommer att ske. Nybergs Bil har meddelat att man gärna fortsätter med Ford på verkstadssidan även efter uppsägningstiden.
– Vi har flera orter där flera återförsäljare delar på distriktet och gör det väldigt bra, konstaterar Erik Lindham.
/Peter Lorin