Däckjätten Goodyear har rullat rakt in i den politiska hetluften.
Det har gått så långt att många i USA nu bojkottar företaget.
Bli inte förvånad om du råkar ut för politiska diskussioner om du nämner däcktillverkaren Goodyear.
Företaget har rullat rakt in i den politiska hetluften i USA.
Anledningen är ett förbud mot politiska budskap på alla typer av klädsel, som införts på fabriken i Topeka. De exempel som användes kritiserades för att vara partiska eftersom budskapet ”Black lives matter” tilläts medan ”Blue lives matter” (ett stöd för polisen) inte var tillåtet.
Eftersom man också förbjöd ”Maga-budskap” (Make America great again) uppmanade presidenten Donald Trump till bojkott mot företaget.
Han planerade bland annat att byta ut Goodyear-däcken från de supersäkra officiella presidentbilarna som kallas ”the beast”.
Bojkotten gjorde att en av bilarna i Nascar-turneringen fick problem. Go Fas Racing sponsras nämligen av Trumps valkampanj och har budskapet ”Trump 2020” med jättebokstäver när föraren Corey LaJoie tävlar.
Nästan lika tydligt syns det kanske att bilen också har Goodyear-däck. Nascar-tävlingarna är nämligen sponsrade av företaget och alla bilar måste använda deras däck.
Text Mikael Jägerbrand / Foto Go Fas Racing
Läs mer om storsatsning på robottaxi
Läs om Chevrolets nya eltruckar