Nyheter | 2022-08-29

Fler BYD-åf utsedda

Nyligen meddelade vi att Hedin Bil-koncernen utsetts till svensk importör av det kinesiska elbils-märket BYD, som sedan förra året säljs i Norge som första marknad i Europa.

Senare i år står Tyskland på tur och i dagarna utsågs danska Nic.Christiansen-gruppen till importör för BYD i Danmark.
Nic.Christiansen-gruppen grundades 1967 och är sedan 2018 också importör/GA för Hyundai i Sverige. Sedan 1993 är man även importör/GA för Jaguar Land Rovers produkter i Sverige, Norge och Danmark.
Koncernen representerar även MINI, BMW, Honda, Suzuki, Mazda, Nissan och Toyota och är sedan 2017 importör/GA för Honda i Finland, Estland, Lettland och Litauen.

Peter Lorin

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Tjekvik • Annons

Snabbt, smidigt och enkelt med Tjekviks terminaler

Danska Tjekviks incheckningsterminaler underlättar för både kunder och servicerådgivare. Systemet skickar ett sms till kunden som bekräftar tiden och åtgärderna som skall göras på bilen. Samtidigt erbjuds kunden att köpa till exempel nya torkarblad, spolarvätska eller produkter som respektive återförsäljare själv lägger in i systemet.

Relaterade artiklar