Folk & Företag | 2020-11-24

En ny Opel-återförsäljare i Västerås …

… ser ut att dröja. Enligt Börje Hultin vid MRF Västmanland lär en sådan etablering ännu inte vara på gång som ersättning för mångåriga Opel-säljaren Björkmans Bil som stängde portarna för några år sedan och som numera endast satsar på Kia.
– I dagsläget är det Opel-återförsäljaren Motor-Nilsson i grannstaden Köping som marknadsför Opel i Västerås-medierna, konstaterar Börje Hultin.
/PL

 

Ing-Cathrin Nilsson

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Tjekvik • Annons

Snabbt, smidigt och enkelt med Tjekviks terminaler

Danska Tjekviks incheckningsterminaler underlättar för både kunder och servicerådgivare. Systemet skickar ett sms till kunden som bekräftar tiden och åtgärderna som skall göras på bilen. Samtidigt erbjuds kunden att köpa till exempel nya torkarblad, spolarvätska eller produkter som respektive återförsäljare själv lägger in i systemet.

Relaterade artiklar