Nyheter | 2023-02-14

Däckaktörer går ihop

Däck- och fälgvaruhuset Bythjul går ihop med Däckskiftarna.

Bythjul blir majoritetsägare i Däckskiftarna som därmed blir ett dotterbolag till Bythjul. I samband med sammanslagningen kommer Bythjuls vd, Claes Kjelldorff, att bli ansvarig för de båda företagen medan Däckskiftarnas styrelseordförande, Alexander Yavuz, blir styrelseordförande för Bythjul och Däckskiftarna.

– Genom att gå ihop med Däckskiftarna får Bythjul det personliga kundbemötandet, däckhotell och servicenätverk medan Däckskiftarna får en erfaren e-handel med Nordens största däckvaruhus. Det är en perfekt match, säger Claes Kjelldorff, vd för Bythjul.

Däckskiftarnas mobila verkstäder kommer att finnas som en del av Bythjuls erbjudande.

Mer om/
Bythjul Norden grundades 2002. Sedan 2015 ägs det av Mobivia, som driver Europas största fristående verkstadskedjor med verksamhet i 21 länder och fler än 20 000 anställda. 2022 uppgick Bythjuls försäljning till dryga 500 miljoner kronor.

 

Däckskiftarna i Sverige AB grundades 2011 och är en franchisekedja med mobila stationer på stora parkeringsplatser till dagligvaruhandeln. I dag finns 72 däckskiftarstationer runt om i landet som drivs av 17 franchisetagare. Under 2022 var systemförsäljningen bland franchisetagarna cirka 265 miljoner kronor.

Nella Bergström

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Tjekvik • Annons

Snabbt, smidigt och enkelt med Tjekviks terminaler

Danska Tjekviks incheckningsterminaler underlättar för både kunder och servicerådgivare. Systemet skickar ett sms till kunden som bekräftar tiden och åtgärderna som skall göras på bilen. Samtidigt erbjuds kunden att köpa till exempel nya torkarblad, spolarvätska eller produkter som respektive återförsäljare själv lägger in i systemet.

Relaterade artiklar