Den 26 oktober arrangerar MRF branschdagen Tunga fordon på Clarion hotel Arlanda, en heldag inriktad på lastbilsbranschen och tunga sidan. Anders Oleandersson är specialist på tunga fordon på MRF.
Vad är det vi får höra och göra på Tunga fordon?
– Hela dagen är späckad med föredrag och samtal kring branschfrågor. På programmet står åkeriekonomi, omvärldsfrågor, kompetensförsörjning, hållbarhet, drivmedel och elektrifiering, begagnade delar och mycket annat. Infrastrukturministern talar och man kan träffa branschkollegor och nätverka.
– Jag vet att det är svårt att komma ifrån när man är mitt uppe i den operativa verksamheten, men här är en heldag med kunskap som man har stor nytta av i mötet med kunder och när ni rekryterar framöver. Så försök komma även om ni har mycket att göra!
Här kan du se hela programmet och anmäla dig.