Den svenska ellastbilstillverkaren Volta Trucks får svensk mässpremiär på eComExpo i Arlandastad den 27-28 september. Företagets första modell Volta Zero kommer att visas och finnas för provkörning.
Lastbilen från Volta skiljer sig från de eldrivna modellerna från de stora tillverkarna genom att redan från början vara byggd för eldrift.
Volta Zero finns i 16- och 18-tons utförande och är konstruerad för distributionstrafik i städer. Den har lågt insteg och stor vindruta samt kamerabackspeglar som ger bättre sikt genom sidorutorna. Till skillnad från hur det traditionellt är i lastbilsbranschen så byggs Volta Zero färdig – med skåp – på fabriken i Österrike. Räckvidden på en laddning är ca 20 mil.