Nyheter | 2022-12-14

Tydlig inbromsning i investeringar

Peter Lorin, som för tidningen bevakar branschens nyetableringar i Sverige, har noterat att det under hösten har funnits långt färre nya satsningar på nya bilanläggningar än “normalt” att berätta om.
Han säger att han märker en betydande minskning av sådana investeringar på den svenska marknaden jämfört med första halvåret i år och i än högre grad jämfört med år 2021.
– Det är snart bara Hedin-gruppen som just nu gör stora nyinvesteringar i sina anläggningar, så försiktigheten på marknaden är mycket märkbar, säger Lorin.

Nella Bergström

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Tjekvik • Annons

Snabbt, smidigt och enkelt med Tjekviks terminaler

Danska Tjekviks incheckningsterminaler underlättar för både kunder och servicerådgivare. Systemet skickar ett sms till kunden som bekräftar tiden och åtgärderna som skall göras på bilen. Samtidigt erbjuds kunden att köpa till exempel nya torkarblad, spolarvätska eller produkter som respektive återförsäljare själv lägger in i systemet.