Folk & Företag | 2019-12-03

Rolf Ericson Bil …

… har nu öppnat sitt nybyggda skadecenter i Falun. Investeringen, värd cirka 70 miljoner, följs framåt nyåret av ett helt nytt däckhotell i anslutning till nybygget. Företagets övriga verksamhet finns dock än så länge kvar på annan plats i Falun.
Hela verksamheten på Korsnäsvägen kommer att flyttas till sin nya etablering på Kolonnen-området vid E16:s genomfart i staden.
Där är nu ett helt nytt bilhandels- och bilservicecenter på väg att växa fram, dit bland annat även Björkmans Bil planerar en helt ny Kia-anläggning.
– För två år sedan invigde vi den första etappen som innehåller en Tanka drivmedelsstation och en automattvätt. Därefter har vi etablerat en GDS tvättanläggning med 6 platser, som stod klar för ett år sedan, berättar Rolf Ericson, koncernchef för Rolf Ericson Bil.
– För tre veckor sedan öppnade vi vad som enligt leverantören av lackerings-utrustningen förmodligen är norra Europas modernaste bilskadecenter.
I samma byggnad inryms också en däckservice- och glasverkstad samt ett däckhotell för 4 500 fordon.
Nu pågår byggnation av bilhallar, bilserviceverkstad, bilvårdsavdelning och administrationslokaler  med planerad inflyttning september 2020.
Rolf Ericson Bil representerar Volvo, Renault och Dacia i Falun och Borlänge.
Rolf Ericson Bil driver och äger även dotterbolaget Rolf Ericson Lastvagnar och Bussar med anläggningar i Borlänge och Mora.
Koncernen, som grundades 1952, omsätter cirka 900 miljoner och har cirka 200 anställda med Rolf Ericson som koncernchef och ägare.
/PL

Ing-Cathrin Nilsson

2 Kommentarer

Ricky Ekenlöw

Felstavning i artikeln

“, som stöd klar för ett år sedan, berättar Rolf Ericson, koncernchef för Rolf Ericson Bil.”

skall nog stå ” stod klar” istället för som det nu står ” stöd klar”

Svara

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Tjekvik • Annons

Snabbt, smidigt och enkelt med Tjekviks terminaler

Danska Tjekviks incheckningsterminaler underlättar för både kunder och servicerådgivare. Systemet skickar ett sms till kunden som bekräftar tiden och åtgärderna som skall göras på bilen. Samtidigt erbjuds kunden att köpa till exempel nya torkarblad, spolarvätska eller produkter som respektive återförsäljare själv lägger in i systemet.

Relaterade artiklar