Folk & Företag | 2018-09-17

På nya poster

Familjeföretaget Bil Bengtsson i sydöstra Skåne har fått en ny vd, Markus Olsson, som senast varit vd på Bilia Center Syd. Han efterträder Percy Gustavsson, som kommer att gå i pension efter 32 år i företaget. Vd-skapet på Bil Bengtsson omfattar personbilsbolagen Bil Bengtsson med Volvo, Renault och Dacia och Toyota sydost samt Österlens lastvagnar med Volvo lastbilar. Företaget grundades 1930 och drivs av tredje generationen med anläggningar på tre orter och cirka 140 medarbetare.

Ford Sverige har rekryterat Jonas Angerdal som ny vd. Han var senast försäljningsdirektör på Kia och har tidigare jobbat med marknad och försäljning på både Mazda och Fiat. En ny marknadschef har också anställts, Kenneth Holmgren, som närmast kommer från J Bil.

Leif Holmin efterträder Johan Kempas som varumärkeschef för Renault och Dacia på Svensk Volvohandel. Leif kommer närmastfrån Hedin Bil och har ett långt förflutet inom bilbranschen, bland annat på Bilia.

Erik Gustafsson har börjat på Toyota Sweden som pr- och kommunikationschef för varumärkena Toyota och Lexus. Han har en bakgrund som motorjournalist och kommer närmast från Skoda. Erik efterträder Bengt Dalström, som under många år svarat för företagets medie- och omvärldsrelationer.

Petter Nordesjö, 46, har på egen begäran slutat som Sverigechef för BMW efter knappt ett halvår på tjänsten och drygt fem år inom BMW group. Efterträdare är inte utsedd. Tjänsten upprätthålls tills vidare av Europachefen Klaus Kibsgaard.

Volkswagen Truck & Bus byter snart namn till Traton group med huvudsäte i München. Traton blir paraplyorganisation för Man, Scania och brasilianska Volkswagen Caminhões e Ônibus.

Ing-Cathrin Nilsson

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Tjekvik • Annons

Snabbt, smidigt och enkelt med Tjekviks terminaler

Danska Tjekviks incheckningsterminaler underlättar för både kunder och servicerådgivare. Systemet skickar ett sms till kunden som bekräftar tiden och åtgärderna som skall göras på bilen. Samtidigt erbjuds kunden att köpa till exempel nya torkarblad, spolarvätska eller produkter som respektive återförsäljare själv lägger in i systemet.

Relaterade artiklar