Volvo Car Mobility lanserar fildelningstjänsten M i Storstockholm och Uppsala och samtidigt upphör Sunfleet, som ägts av Volvo Cars.
Den nya bildelningstjänsten startade i måndags och har utvecklats tillsammans med användare under halvtannat år. Den lanseras nu på App Store och Google Play; användare kan ladda ner appen, bli medlem i M och välja prenumerationsplan efter behov. Tre paket finns att välja på. I ”Lagom”-paketet kostar en timme 110 kronor, en dag 1 195 kronor och en helg 2 295 kronor plus en månadsavgift på 195 kronor. Försäkring, bensin och 30 mils körning samt vägtullar ingår i priset.
M kommer att ha 230 stationer i Stockholm och Uppsala. Användarna sägs alltid tillgång till olika modeller av nya Volvo-bilar och aldrig lämnas utan bokningsbara bilar. Användardata och ny teknologi används för att dynamiskt anpassa och omfördela flottan baserat på behov.
– Användardatan i vår egenutvecklade plattform gör att vi kommer att kunna förutse efterfrågan och bli bättre och bättre på att öka tillgängligheten på bilar i tid och rum. M anpassas också efter just din användning och slutar aldrig utvecklas, säger Bodil Eriksson, vd på Volvo Car Mobility som leder teamet bakom M.
Med M hoppas Volvo Car Mobility ta ett stort steg för urban bildelning och bidra till färre fordon i storstäderna.