Folk & Företag | 2021-11-03

Brand på Northvolt

Tidningen Metal supply skriver att tre personer fick föras till sjukhus i dag efter att en brand uppstått i Northvolts batterifabrik i Västerås.

Två litiumbatterier kom i kontakt med varandra vilket medförde kortslutning. Northvolts personal kunde själva släcka med brandsläckare.

De tre som fördes till sjukhus med ambulans ska enligt omständigheterna må väl, skriver Metal Supply.

Nella Bergström

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Tjekvik • Annons

Snabbt, smidigt och enkelt med Tjekviks terminaler

Danska Tjekviks incheckningsterminaler underlättar för både kunder och servicerådgivare. Systemet skickar ett sms till kunden som bekräftar tiden och åtgärderna som skall göras på bilen. Samtidigt erbjuds kunden att köpa till exempel nya torkarblad, spolarvätska eller produkter som respektive återförsäljare själv lägger in i systemet.

Relaterade artiklar