Nyheter | 2021-12-14

Bilia outlet växer

Bilia outlet kommer att öppna ytterligare tre anläggningar för försäljning av begagnade bilar i Trollhättan, Akalla och Värnhem i Malmö. Från och med årsskiftet kommer Bilia att ha åtta anläggningar i Sverige, främst i storstadsområdena Stockholm, Göteborg och Malmö, samt två anläggningar i Norge, i Oslo och Trondheim.

Bilias försäljningsverksamhet för begagnade bilar, som tidigare i år bytte namn i Sverige från Netbil till Bilia outlet, har vuxit med 60 procent under 2021.

– Det senaste året har försäljningen tagit fart på allvar. Bilia har sedan tidigare sålt nyare begagnade bilar, men genom Bilia outlet i Sverige har vi sedan några år tillbaka breddat vårt sortiment till att även täcka in både äldre modeller och fler bilvarumärken, säger Björn Olofsson, vd Bilia outlet i Sverige.

Bilia outlet köper in sina bilar från Bilias övriga verksamheter, men även från företag och privatpersoner. De nya anläggningarna beräknas öppna under första kvartalet 2022.

Nella Bergström

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Tjekvik • Annons

Snabbt, smidigt och enkelt med Tjekviks terminaler

Danska Tjekviks incheckningsterminaler underlättar för både kunder och servicerådgivare. Systemet skickar ett sms till kunden som bekräftar tiden och åtgärderna som skall göras på bilen. Samtidigt erbjuds kunden att köpa till exempel nya torkarblad, spolarvätska eller produkter som respektive återförsäljare själv lägger in i systemet.

Relaterade artiklar