Nyheter | 2023-11-13

Bilia blir lyx-importör

Bilia blir officiell importör för JLRs varumärken Range Rover, Defender, Discovery och Jaguar i Sverige och Norge. Ett samriskföretag kommer att etableras mellan de två företagen. Samarbetet omfattar importverksamhet för nybilsförsäljning och eftermarknadstjänster. Importörskontor kommer att finnas i Malmö och Oslo och verksamheten förväntas starta den 1 april 2024.

– Vi är glada över att få möjlighet att utveckla ett nära samarbete med JLR genom vårt gemensamma bolag. Detta kommer att stärka oss i arbetet med att etablera oss som importör/generalagent, säger Per Avander, vd Bilia.

– I Bilia har vi hittat en pålitlig partner för att implementera JLRs ambition att bli en ledande tillverkare av moderna lyxbilar i Norge och Sverige. Att utnyttja Bilias lokala återförsäljarexpertis kommer att göra det möjligt för oss att stärka vår närvaro i de två länderna, säger Frank Wittemann, på JLR European Importer Region.

Nyligen köpte Bilia också två åf som handlar med Jaguar och Land Rover. 

 

Nella Bergström

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Tjekvik • Annons

Snabbt, smidigt och enkelt med Tjekviks terminaler

Danska Tjekviks incheckningsterminaler underlättar för både kunder och servicerådgivare. Systemet skickar ett sms till kunden som bekräftar tiden och åtgärderna som skall göras på bilen. Samtidigt erbjuds kunden att köpa till exempel nya torkarblad, spolarvätska eller produkter som respektive återförsäljare själv lägger in i systemet.