Nyheter | 2024-10-01

Bavaria och Hedin bil blir Hedin automotive

Hedin bil och Bavaria förenas nu under det gemensamma varumärket Hedin automotive. Målet med det gemensamma varumärket är att skapa en enhetlig och kraftfull närvaro på de marknader där Hedin mobility group är verksam. På så vis vill man ha en tydligare och mer sammanhållen identitet.

Hedin mobility groups återförsäljarnätverk sträcker sig över 12 länder, omfattar mer än 330 anläggningar och representerar fler än 40 fordonsvarumärken. Under 2024 och 2025 kommer all återförsäljarverksamhet inom koncernen att samlas under det gemensamma varumärket.

Nella Bergström

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Tjekvik • Annons

Snabbt, smidigt och enkelt med Tjekviks terminaler

Danska Tjekviks incheckningsterminaler underlättar för både kunder och servicerådgivare. Systemet skickar ett sms till kunden som bekräftar tiden och åtgärderna som skall göras på bilen. Samtidigt erbjuds kunden att köpa till exempel nya torkarblad, spolarvätska eller produkter som respektive återförsäljare själv lägger in i systemet.