Folk & Företag | 2024-02-09

Autolounges GA kommenterar konkursen

David Lindahl, PR-ansvarig på KW Bruun, en av Autolounges generalagenter, kommenterar här konkursbeskedet från Autolounge:

“Det är självklart tråkigt att nås av beskedet att Autolounge lägger ned sin verksamhet. Vi har tät kontakt med dem och stöttar i processen som nu pågår. Det har inte funnits några investeringskrav från oss och kunder som har centrala leasing-/serviceavtal kommer att hanteras av vårt återförsäljarnätverk. Vi uppmanar alla med frågor om sina avtal att vända sig till banken, något vi i skrivande stund ser att Autolounge också gör på sin hemsida.”

Nella Bergström

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Tjekvik • Annons

Snabbt, smidigt och enkelt med Tjekviks terminaler

Danska Tjekviks incheckningsterminaler underlättar för både kunder och servicerådgivare. Systemet skickar ett sms till kunden som bekräftar tiden och åtgärderna som skall göras på bilen. Samtidigt erbjuds kunden att köpa till exempel nya torkarblad, spolarvätska eller produkter som respektive återförsäljare själv lägger in i systemet.