Nu börjar automatväxlade bilar ta över i Europa.
Enligt nya siffror från Ford så har andelen med automat tredubblats på bara några år.
En av de största skillnaderna mellan bilmarknaderna i USA och Europa har länge handlat om växelspaken.
I USA har andelen sålda bilar med manuell växling minskat allt mer de senaste decennierna och är i dag nere på cirka två procent. Bara en av 50 sålda bilar har manuell växellåda.
I Europa har det i stället varit helt tvärtom: automatväxlar har varit sällsynta och bara haft ungefär tio procent av marknaden.
Men nu har Ford släppt siffror som visar att automatväxlarna börjat ta över också i Europa.
På bara några år har andelen automatbilar (och transportbilar) ökat från 10,4 procent (2017) till 31,3 procent (januari 2020).
Det främsta skälet verkar vara den nya tekniken.
– En av fördelarna med automatväxel är att det blir möjligt för föraren att dra nytta av systemen för förarassistens, säger Roelant de Waard, biträdande marknadschef hos Ford of Europe.
– Vi förväntar oss att den här trenden fortsätter när fler och fler människor börjar använda elektriska fordon.
Just nu är det framför allt kunder i Tyskland och Frankrike som köper flest fordon med automatväxel.
Text Mikael Jägerbrand / FotoThe Ford Motor Company