Folk & Företag | 2021-10-14

MG vill bli störst

Hedin Bil fortsätter sin expansion med nya ÅF för det i Sverige nygamla bilmärket MG, som numera byggs i Kina, men som grundades i England 1922.

Samtliga av dagens MG-modeller är helt eldrivna och Hedin Bils ambition är att bli Sveriges mest sålda elbilsmärke.
I september började MG säljas hos Hedin Bil i Haninge i södra Stockholm samt i dedikerade MG-anläggningar (Hedin Bil MG) i Täby centrum i norra Stockholm, Nacka i östra Stockholm, Västerås samt i Malmö i anslutning till köpcentret Emporia.
Från 1 oktober började MG även säljas hos Hedin Bil i Kristianstad, Karlskoga, Lund, Trollhättan, Strömstad och i Norrtälje, där man i april 2022 öppnar en helt nybyggd MG-anläggning.
Detta betyder att MG från november kommer att säljas på 40 orter i Sverige, för att enligt Hedin Bils planer växa ytterligare till ca 50 ÅF våren 2022.
Tre nya MG-modeller börjar säljas i Sverige nu under hösten. Totalt blir då fyra olika modeller tillgängliga på den svenska marknaden.

Peter Lorin

One Comment

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Tjekvik • Annons

Snabbt, smidigt och enkelt med Tjekviks terminaler

Danska Tjekviks incheckningsterminaler underlättar för både kunder och servicerådgivare. Systemet skickar ett sms till kunden som bekräftar tiden och åtgärderna som skall göras på bilen. Samtidigt erbjuds kunden att köpa till exempel nya torkarblad, spolarvätska eller produkter som respektive återförsäljare själv lägger in i systemet.

Relaterade artiklar