Artiklar & backstage | 2020-03-03

Elvis-nummerskylten nära ruinera James

Hans gamla Elvis-nummerskylt från 70-talet har nästan ruinerat 82-årige James.
Han får hela tiden böter och trängselskatt för bilar som använder souvenirskyltar.

Om du har varit i en turistbutik i USA så har du säkert sett att det är populärt med souvenirskyltar med olika slogans och kändisar.
En av de mest populära fejk-nummerskyltarna är med rocklegenden Elvis Presley.
Men de här souvenirskyltarna har nästan ruinerat 82-årige James Mensinger i Nevada. Han köpte sin personliga nummerskylt med texten ”Elvis” bara några månader efter stjärnans död 1977 och har använt den sedan dess på sina många Lincoln-bilar.
De senaste åren har han fått stora problem eftersom bilister runt om i USA börjat använda sina souvenir-skyltar. När deras fordon kört förbi kameror som automatiskt registrerar trängselskatt eller fortkörning, så hamnar inbetalningskorten från hela USA hos James.
– Jag har fått böter för alla möjliga typer av bilar och lastbilar, säger James Mensinger till tidningen Las Vegas Review Journal.
Han tvingades ägna en stor del av sin tid åt att ringa och skriva brev till myndigheter runt om i landet.
Till slut ringde han en lokal tv-station som gjorde ett inslag om hans fall.
Sedan dess har både media och politiker hjälpt honom att bli av med böter och avgifter.
Trots allt besvär tänker han inte överge ”kungen”.
– Jag kommer att behålla ”Elvis”.

/Mikael Jägerbrand

Ing-Cathrin Nilsson

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Relaterade artiklar