Folk & Företag | 2019-03-27

Holmgrens Bil …

… har hittills haft två anläggningar i Helsingborg, men från 30 mars centraliseras driften till en ny, gemensam anläggning på Garnisonsgatan.
Här kommer Mitsubishi, Opel, Jeep, Alfa Romeo och Fiats personbilar och lätta lastvagnar att säljas med serviceverkstad för dessa märken samt även Saab, Chevrolet, Lancia, Chrysler och Dodge.

Holmgrens Bil-koncernen förvärvade för en tid sedan Bilexpo Örebro och ProAuto-gruppen med anläggningar i Nyköping, Norrköping och Linköping som representerar Hyundai och Mitsubishi, medan ProAuto säljer och servar BMW.
Senare i år kommer både Bilexpo Örebro och ProAuto:s anläggningar att byta namn till Holmgrens Bil för att markera den nya familjetillhörigheten.

/PL

Ing-Cathrin Nilsson

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Tjekvik • Annons

Snabbt, smidigt och enkelt med Tjekviks terminaler

Danska Tjekviks incheckningsterminaler underlättar för både kunder och servicerådgivare. Systemet skickar ett sms till kunden som bekräftar tiden och åtgärderna som skall göras på bilen. Samtidigt erbjuds kunden att köpa till exempel nya torkarblad, spolarvätska eller produkter som respektive återförsäljare själv lägger in i systemet.

Relaterade artiklar