Nyheter | 2023-12-05

Iveco och Hedin ingår avtal

I mars kunde vi rapportera att Hedin blir åf för Iveco.

Nu är det klart – Hedin Mobility Group förvärvar Iveco Groups distributions- och återförsäljarverksamhet i Sverige, Norge, Finland och Danmark.

Förvärvet innebär att Hedin Mobility Group tar över verksamheten att marknadsföra och distribuera Ivecos transportbilar, medeltunga och tunga lastbilar, samt minibussar som säljs via återförsäljarnätverket, i de fyra nordiska länderna, inklusive reservdelar. Hedin kommer också att köpa  återförsäljarverksamheten på de Iveco-ägda anläggningarna i Sverige (Göteborg, Helsingborg och Malmö), Norge (Bærum), Finland (Esbo) och Danmark (Odense).

Ivecos transport- och lastbilar säljs och servas för närvarande i Norden genom 35 återförsäljare och fler än 100 verkstäder.

Nella Bergström

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Tjekvik • Annons

Snabbt, smidigt och enkelt med Tjekviks terminaler

Danska Tjekviks incheckningsterminaler underlättar för både kunder och servicerådgivare. Systemet skickar ett sms till kunden som bekräftar tiden och åtgärderna som skall göras på bilen. Samtidigt erbjuds kunden att köpa till exempel nya torkarblad, spolarvätska eller produkter som respektive återförsäljare själv lägger in i systemet.