Folk & Företag | 2020-09-25

Krav på frihandelsavtal

Europeiska bil- och motorbranschen kräver i ett gemensamt upprop till EU och den brittiska regeringen att det måste skapas ett frihandelsavtal mellan parterna från 1 januari 2021. Uppropet är undertecknat av Acea och Clepa tillsammans med 21 nationella intresseorganisationer.

Nya beräkningar visar att branschen som helhet riskerar att förlora 110 miljarder euros (över 1 000 miljarder kronor) i förlorad handel under de närmaste fem åren. Tre miljoner personbilar och lätta transportbilar riskerar i så fall att aldrig byggas under perioden 2021–2025.

Redan i dagsläget har den pågående corona-pandemin kostat branschen 100 miljarder euros i förlorad produktion enbart så här långt under 2020.

I dagsläget svarar den europeiska bil- och motorbranschen direkt och indirekt för 14,6 miljoner arbetstillfällen, motsvarande 1 av 15 arbetstillfällen i EU och Storbritannien.

/PL

Ing-Cathrin Nilsson

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Tjekvik • Annons

Snabbt, smidigt och enkelt med Tjekviks terminaler

Danska Tjekviks incheckningsterminaler underlättar för både kunder och servicerådgivare. Systemet skickar ett sms till kunden som bekräftar tiden och åtgärderna som skall göras på bilen. Samtidigt erbjuds kunden att köpa till exempel nya torkarblad, spolarvätska eller produkter som respektive återförsäljare själv lägger in i systemet.

Relaterade artiklar