Nyheter | 2023-05-29

Nytt i Hedinvärlden

Hedin Bil har invigt två Mercedes-Benz-anläggningar i Kristianstad respektive Linköping.

I Kristianstad var det nyöppning av Hedin Bils anläggning i Hammar som har byggts om enligt Mercedes-Benz senaste koncept. Fullserviceanläggningen sysselsätter 34 personer inom försäljning och verkstad.
 
– Vi är glada och stolta att vara en av de första i Sverige ut med Mercedes-Benz nya koncept – det ger kunderna en aha-upplevelse och vi har redan fått många positiva kommentarer. Med dessa lokaler i toppklass kommer vi att kunna skapa en kundupplevelse utöver det vanliga. Jag vill också tacka vår personal som under ombyggnationen lyckats hålla igång verksamheten och samtidigt ökat vår kundnöjdhet inom både försäljning och servicemarknad, säger Anders Stark, platschef på Hedin Bil Kristianstad.

I Linköping invigdes en ny toppmodern fullserviceanläggning, även den byggd enligt konceptet. Med 9 000 kvm fördelat på tre våningar är det Nordens största och norra Europas modernaste Mercedes-Benz-anläggning. Precis som i Kristianstad tillhandahålls här försäljning av både personbilar och transportbilar.
 
– Efter att ha varit trångbodda i gamla lokaler under flera år känns det otroligt roligt att vi nu kan erbjuda denna toppmoderna anläggning. Här har vi både visningsrum och verkstad i framkant för att ge en förstklassig kundupplevelse. Vi har exempelvis en servicelobby där kunden kör in bilen för sin inbokade service och i verkstaden mäter en scanner hjulvinklar och mönsterdjupet på alla bilar när de körs in, säger Semir Ugljanin, platschef på Hedin Bil Linköping.

Nella Bergström

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Relaterade artiklar