Folk & Företag | 2019-09-02

Bilspektrum i Umeå …

… är sedan 1 september ny återförsäljare för Mazda sedan Bergners Bil valt att sluta i Umeå. Bilspektrum representerar sedan tidigare även Hyundai. Företaget startade 1973 av familjen Oscarsson och ägs i dag av Eric och Per Oscarsson,
Tills vidare fortsätter Bergners Bil i Umeå som serviceverkstad för Mazda på distriktet. Bergners Bil, som grundades 1984, säljer och servar även Kia och Subaru.
/PL

Ing-Cathrin Nilsson

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Tjekvik • Annons

Snabbt, smidigt och enkelt med Tjekviks terminaler

Danska Tjekviks incheckningsterminaler underlättar för både kunder och servicerådgivare. Systemet skickar ett sms till kunden som bekräftar tiden och åtgärderna som skall göras på bilen. Samtidigt erbjuds kunden att köpa till exempel nya torkarblad, spolarvätska eller produkter som respektive återförsäljare själv lägger in i systemet.

Relaterade artiklar