Nyheter | 2024-04-18

Hedin får sälja Xpeng i Belgien

Hedin Automotive blir åf för Xpeng i Belgien och Luxemburg. Samarbetet omfattar försäljning av fordon, eftermarknadstjänster och reservdelar.

– Xpeng expanderar snabbt i Europa och vi är glada att nu kunna lägga till Belgien och Luxemburg i vårt nätverk, säger Elvis Cheng, chef på Xpeng för norra Europa.

– Hedin är en framträdande och betrodd partner inom bilindustrin och jag är övertygad om att vi tillsammans kan göra Xpeng till en framgång på dessa marknader.

 

Nella Bergström

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Tjekvik • Annons

Snabbt, smidigt och enkelt med Tjekviks terminaler

Danska Tjekviks incheckningsterminaler underlättar för både kunder och servicerådgivare. Systemet skickar ett sms till kunden som bekräftar tiden och åtgärderna som skall göras på bilen. Samtidigt erbjuds kunden att köpa till exempel nya torkarblad, spolarvätska eller produkter som respektive återförsäljare själv lägger in i systemet.