Nyheter | 2022-01-14

Få Honda-ÅF i Stockholm

Japanska Hondas svenska kunder har under de senaste åren av olika skäl fått se hur märkets svenska ÅF-nät krympt.

En av Sveriges mest långvariga Honda-ÅF är Autopunkten i Enskede i södra Stockholm, som sålt och servat Honda sedan 2004.
Företaget har funnits på samma plats sedan starten 1978 och ägs och drivs nu i tredje generationen av familjen Hortlund med ca tio anställda.
I StorStockholm finns i dagsläget endast ytterligare en Honda-ÅF i form av Fordonsbolaget i Upplands-Väsby i norra Stockholm.

Peter Lorin

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Tjekvik • Annons

Snabbt, smidigt och enkelt med Tjekviks terminaler

Danska Tjekviks incheckningsterminaler underlättar för både kunder och servicerådgivare. Systemet skickar ett sms till kunden som bekräftar tiden och åtgärderna som skall göras på bilen. Samtidigt erbjuds kunden att köpa till exempel nya torkarblad, spolarvätska eller produkter som respektive återförsäljare själv lägger in i systemet.

Relaterade artiklar