Nyheter | 2022-01-13

Bildepån nyöppnar

Vi har tidigare berättat att Bildepån i Varberg bygger en ny lackanläggning. 

Nu vid årsskiftet var det dags för öppning. Den ny- och ombyggda skadeverkstaden har betoning på logistik och arbetsmiljö.
Bildepån säljer och servar Volvos personbilar, lastbilar och bussar samt Renault, Dacia och Ford med dessa märkens personbils- och transportbilsprogram.
Familjeföretaget, som sedan flera generationer ägs och drivs av familjen Nilsson, har i dag ca 110 anställda och årsomsättning på ca 550 miljoner kronor.

Peter Lorin

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Tjekvik • Annons

Snabbt, smidigt och enkelt med Tjekviks terminaler

Danska Tjekviks incheckningsterminaler underlättar för både kunder och servicerådgivare. Systemet skickar ett sms till kunden som bekräftar tiden och åtgärderna som skall göras på bilen. Samtidigt erbjuds kunden att köpa till exempel nya torkarblad, spolarvätska eller produkter som respektive återförsäljare själv lägger in i systemet.