Nyheter | 2021-12-17

Bra siffror för husvagnsbranschen

Lars-Erik Hörmander, ordförande i Husvagnsbranschens Riksförbund, ger sin bild av ett utmanande år och blickar framåt mot 2022.

– Vår bransch har klarat sig bra, förvånansvärt bra faktiskt. Det kan vi tacka det nya fenomenet svemester för som vuxit fram under pandemin, säger Lars-Erik Hörmander.

Fler än tidigare har upptäckt hur fantastiskt Sverige är och valt att semestra på hemmaplan. Råden om att hålla avstånd och intresset för friluftsliv har gjort att försäljningssiffrorna för husbil och husvagn för 2021 är riktigt roliga att titta på.

– Jämfört med 2020 är det positivt och en ökning för husbil med 27 procent och husvagn med 8,5 procent. Utvecklingen är fortsatt positiv och lagren för husbilar och husvagnar behöver fyllas på.

– Brist på halvledare och andra viktiga komponenter påverkar dock branschen som i dag är beroende av korta leveranstider. Effekten har blivit att det finns nästan färdigproducerade fordon som saknar några komponenter för att kunna levereras.

– Det känns ändå oerhört positivt inför nästa år och vi ser ingen tendens till att intresset ska minska, snarare tvärtom. Sedan vet vi inte hur ett eventuellt bakslag med pandemin påverkar branschen. Hittills har ju branschen gynnats men det är osäkert. Om gränserna till Norge och Tyskland är öppna påverkar också. Men att ännu fler kommer att vilja uppleva Sverige, det tror jag absolut, säger Lars-Erik Hörmander.

Nella Bergström

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Tjekvik • Annons

Snabbt, smidigt och enkelt med Tjekviks terminaler

Danska Tjekviks incheckningsterminaler underlättar för både kunder och servicerådgivare. Systemet skickar ett sms till kunden som bekräftar tiden och åtgärderna som skall göras på bilen. Samtidigt erbjuds kunden att köpa till exempel nya torkarblad, spolarvätska eller produkter som respektive återförsäljare själv lägger in i systemet.